Atsparumas infekcijoms

Sveiko žarnyno funkcija – gerus dalykus laikyti viduje, o blogus išorėje

Amerikiečių paleomitybos ir sveikos gyvensenos žinovai ir mokytojai Dallas ir Melissa Hartwig, trisdešimties dienų visavertės mitybos programos (Whole30) kūrėjai, padėję atgauti sveikatą milijonams žmonių visame pasaulyje, savo knygoje „Viskas prasideda nuo mitybos“ išsamiai analizuoja žarnyno įtaką bendrai organizmo būklei, savijautai, ligų išsivystymui. Autorių teigimu, 70–80 proc. mūsų imuninės sistemos – žarnyne. Tad imuninė sistema žarnos sieneles sutvirtina imuninėmis ląstelėmis, kurios aptinka ir sunaikina kenksmingus mikroorganizmus, besistengiančius prasiskverbti į mūsų žarnyną. O tada – į kraują. Visi „blogiukai“, kuriems pavyksta prasiskverbti pro šias imunines ląsteles į kraują, turi prasiskverbti ir į kepenis, kurioms apsaugoti organizmas turi dar daugiau gynybinių ląstelių. Jeigu šiems „blogiukams“ vis dėlto pavyksta prasiskverbti per šiuos gynybinius įtvirtinimus ir užkrėsti kitus audinius, įsitraukia viso organizmo gynybinė sistema.

Skylėtas žarnynas – kas tai?

Skylėtu žarnynu dažniausiai vadinamas padidėjęs žarnyno pralaidumas, kai žarnos gleivinė tampa pralaidi, todėl plonoji žarna nebegali atlikti visų savo funkcijų. Todėl kai kurios bakterijos, nesuvirškintas maistas, toksinai gali laisvai patekti į kraują ir sukelti imuninį atsaką. Štai kaip skylėto žarnyno sindromas susijęs su imuninės sistemos ligomis ir sutrikimais (Hartwig D. ir M. Viskas prasideda nuo mitybos, Vilnius, 2014).

Kaip probiotikai susiję su imunine sistema?

Pasak paleomitybos ir sveikos gyvensenos žinovų D. ir M. Hartwig („Viskas prasideda nuo mitybos“), visame pasaulyje sparčiai daugėja mokslininkų, vertinančių probiotikus ir jų reikšmę daugeliui gerą sveikatą lemiančių aspektų, iš jų medžiagų apykaitai, psichologinei savijautai ir imunitetui. Pasak autorių, žarnyno bakterijų pusiausvyra palaiko subalansuotą imuninę funkciją, o ši savo ruožtu – labiau atsipalaidavusią ir puikiai suderintą imuninę sistemą. Jeigu sutrikdysime bakterijų balansą, mūsų anksčiau minėtieji „blogiukai“ turės visas sąlygas daugintis. Šie blogiukai trikdo imuninę sistemą. Susidaro idealios sąlygos sutrikti virškinimui, atsirasti sisteminiam uždegimui, ligoms. Dar daugiau – pasak autorių, padidėjęs žarnyno pralaidumas yra dažnai tokių ligų, kaip Krono liga, opinis kolitas, dirgliosios žarnos sindromas, širdies ir kraujagyslių ligos, diabetas, net astma ir alergija, priežastis. Taigi, autorių teigimu, pažeistas žarnyno balansas gali nulemti ne tik virškinimo sutrikimus, bet ir lėtinių ligų atsiradimą ir autoimuninius organizmo sutrikimus (Hartwig D. ir M. Viskas prasideda nuo mitybos, Vilnius 2014). Mokslinėje literatūroje, kaip labiausiai ištyrinėtas ir patvirtintas, yra išskiriamas probiotikų antibakterinis poveikis (prieš bakterijas, prieš viduriavimą ar infekcijas). (R. Pandey, R. Naik, V.Vakil, “Probiotics, prebiotics and synbiotics – a review”. Journal Citation Reports (IF) – 2.203). Dar daugiau, čia rašoma, kad įvairiuose moksliniuose tyrinėjimuose atrasta ženkli probiotikų įtaka alergijoms, vėžiui, kvėpavimo ir šalinimo takų infekcijoms, imuninės sistemos moduliavimui, lipidų metabolizmo reguliavimui, toksinų patekimo į organizmą blokavimui, netgi senėjimui, bei tokioms ligoms kaip autizmas, osteoporozė, 2 tipo diabetas. (R. Pandey, R. Naik, V.Vakil, “Probiotics, prebiotics and synbiotics – a review”. Journal Citation Reports (IF) – 2.203).

Lactobacillus reuteri (L.reuteri) bakterijos poveikis infekcijoms

Padermė Lactobacillus reuteri (L.reuteri) randama žmogaus virškinimo trakte ir organizme. Klinikiniais tyrimais tirtas L. reuteri poveikis, siekiant įvertinti šių bakterijų poveikį infekcijoms ir jų dažnumui.

Aklas, placebu kontroliuojamas klinikinis tyrimas vertino 2 skirtingų probiotikų įtaką sergamumui virškinamojo trakto ligomis ir infekcijomis, kurias lydi karščiavimas. Klinikiniame tyrime dalyvavo 201 sveikas, 4-10 mėn. amžiaus kūdikis. Tiriamieji pakliuvo į vieną iš trijų tyrimo imties grupių:

60 kūdikiai buvo maitinami standartinės formulės (SF) pieno mišiniais;
73 kūdikiai gavo pieno mišinius, kurių sudėtyje buvo Bifidobakterija lactis (Bb-12);
68 kūdikiai buvo maitinami pieno mišiniais, kurių sudėtyje buvo bakterija Lactobacillus reuteri ( L.reuteri)
Klinikinis tyrimas truko 12 savaičių.

Tyrimas atskleidė, kad tik kūdikiai, kuriems duota L. reuteri rečiau karščiavo, rečiau lankėsi pas gydytoją, rečiau vartojo antibiotikus. Jokių pašalinių poveikių, vartojant visus tyrimui naudojamus produktus, nebuvo užfiksuota.

Mokslinės literatūros šaltinis: Weizman Z, Asli G, Alsheikh A. (2005) Effect of a probiotic infant formula on infections in child care centers: Comparison of two probiotic agents. Pediatrics 115:5-9. “Lactobacillus reuteri reduced the incidence of common infections and absence in infants in day care” “Pediatrics”, ISSN 0031-4005. Journal Citation Reports (IF) – 5.473 (2014 m.).